Više od dvije godine nakon što je Apple kupio tvrtku Authentec specijaliziranu za biometrijske senzore, pokazao se prvi plod te suradnje. iPhone 5s dobio je senzor za očitavanje otisaka prstiju što bi daljim razvojem trebalo sigurnost naših privatnih podataka dovesti na zavidan nivo.
Tvrdolinijaške struje zabrinute za privatnost svojih podataka obavezno će vas smatrati ovcom jer namjeravate dozvoliti da vaši otisci prstiju završe pohranjeni tko zna gdje i dostupni tko zna kome. Zbog toga će izjava koju je jedan Apple glasnogovornik dao The Wall Street Journalu pokušati da malo umiri strasti. Izjava pruža i novi uvid u rad samog senzora i Touch ID tehnologije.
U biti iPhone ne skladišti sliku vašeg otiska prsta nego samo enkriptovane djeliće podataka koji su neophodni za prepoznavanje otiska. U praksi bi to značilo da u slučaju i da neko uspije prohakati u enkriptovani iPhone čip, ta osoba neće biti u mogućnosti da iskoristi vaš otisak prsta. Podaci se čuvaju lokalno, u posebnom dijelu Apple A7 čipa, te se ne uploaduju na Apple servere niti iCloud. Naravno, developeri neće imati pristup ovim podacima.
Pri korištenju Touch ID tehnologije ćete morati imati i svoju lozinku kao dodatni vid zaštite. Ukoliko napravite reboot telefona morat ćete ga otključati tom lozinkom a ne otiskom prsta. Ista stvar vrijedi i ako telefon nije otključan duže od 48 sati.
Takođe je spomenuto da je biometrijski senzor nekada imao problema sa očitavanjem otiska vlažnih ili masnih prstiju. Kako će ova tehnologija funkcionirati u svakodnevnom životu ostaje da vidimo.
Naravno, ove činjenice neće vrijediti ništa ako ste uistinu paranoični. Možete reći da će sve svjetske tajne službe ipak gledati konkretne slike vaših otisaka prstiju, da će se senzor sa daljine paliti po želji, da će vješti hakeri ipak biti u mogućnosti uvida u vaše prstiće i što sve ne. Što mislite o Touch ID tehnologiji?