Da li vam je ikad pala na pamet situacija iz naslova? Ako jeste, ili još gore, ako vam se desilo, ne brinite – čitajte dalje i provjerite kako spasiti iPhone (ili bilo koji drugi mobilni uređaj) od sigurne smrti u slučaju dodira s vodom.
Što ako se i vama ovo desi?
Logično je da volite svog ljubimca te ga ne ostavljate na suncu niti ga nosite na plažu, bazen ili blizu toaleta ili umivonika. Međutim, iako se nadate da vam se iPhone nikada neće smočiti, dobro znate da je to ipak moguće.
Upravo to se desilo jednom od čitatelja Omizio bloga koji nam se obratio za pomoć putem Facebooka kada je, nažalost, već bilo kasno.
Naime, dotični čitatelj je potpuno potopio iPhone te naravno, kao i većina nas brže-bolje počeo sušenje na način koji nam je najviše poznat -pomoću sušila za kosu. Velika greška!
Ne palite uređaj
Prije nego počnete sušiti uređaj, jedna od prvih stvari koje morate učiniti jest da ga ugasite što prije. Što je još bitnije je da ga ne palite ponovo da provjerite hoće li se upaliti dok 100% niste sigurni da je suh iznutra.
Najgora stvar sa vodom je to što voda može naparaviti kratki spoj na bilo kojem dijelu iPhona te ga popuno uništiti. Mala je vjerojatnoća da se kratki spoj desi na uređaju koji nije upaljen te na kojem struja ne protiče kroz većinu dijelova.
iPhone čak ima senzore koji automatski gase uređaj koji dođe u dodir s vodom. Ovi senzori (koje možete vidjeti ispod) također služe kako bi Apple vidio da li vam je telefon ikada bio smočen budući da to automatski poništava garanciju. Ako se uređaj sam ugasi ne palite ga. To je siguran indikator da je voda ušla u njega.
Ako se uređaj ne može ugasiti na normalan način, probajte ga ugasiti tako što držite HOME + LOCK gumbe nekih 5-10 sekundi dok se uređaj ne ugasi. Nakon gašenja, po treći put, ne palite ga da bi probali radi li ili ne. Za to ćete morati sačekati još neko vrijeme.
Sušenje uređaja
Posušite uredaj suhom krpom, ručnikom ili majicom koliko god možete. Izvadite Sim karticu iz iPhonea (Ovo možete uraditi putem sim alata ili pomoću obične spajalice, nadam se da ovo već svi znaju.) Ako imate štapiće za uši ili vatu, posušite kontakte sa tim koliko god je moguće izvana. Ovo će dozvoliti da uđe zrak u iPhonea a da izađe kondenzacija.
Ne tresite iPhone naglo kako bi izbacili vodu iz njega. Ovo može još više razliti vodu po matičnoj ploci te napraviti još više štete.
Zaboravite na sušilo. Sušilo za kosu je najgora stvar koju možete uraditi smočenom iPhoneu. Prvo, sušila većinom pušu samo topao zrak koji može pospješiti kondenzaciju vode unutar samog uređaja zbog razlike temperatura unutar i van iPhonea, što može zahvatiti još više dijelova koji prije možda nisu bili zahvaćeni.
S druge strane, hladan zrak iz sušila također može pogurati vodu po samoj matičnoj ploči u druge dijelove iPhonea.
Zaboravite sušenje sušilom za kosu kakav god bio.
Riža vam je prijatelj
Da, riža! Dobro je poznato da suha zrnca bijele riže kupe vlagu. Prije 50 godina je bilo normalno da se riža drži u ormarima kako bi pokupila vlagu iz odjeće i obuće. Isti princip funkcionira sa elektronikom.
Nakon što osušite iPhone izvana, uzmite zip lock kesicu koji se može potpuno zatvoriti, ubacite iPhone u kesu te ga napunite bijelom rižom kao što je prikazano na slici. Zatvorite zip lock kesu te ga ostavite tako na minimalno 24 sata.
Veoma je bitno da je kesa potpuno zatvorena i da nema rupa te da zrak ne ulazi u nju. Ne mora biti zip lock kesica ali mora biti bilo koja posuda koja je hermetički zatvorena odnosno u nju ne ulazi zrak. Riža ce pokupiti svu vlagu iz uređaja bolje nego i jedna druga metoda sušenja. Ne palite uređaj niti otvarajte kesu za vrijeme sušenja rižom. iPhone treba biti potpuno pokriven rižom tako da ga uopće ne vidite u kesi.
Iako je 24 sata ponekad dovoljno da se iPhone osuši, ako niste sigurni, ja vam preporučujem da ga držite u riži i do dva, čak i tri dana. Za svaki slučaj. Znam da je užas biti bez telefona tri dana, ali puno bolje nego da ostanete bez njega zauvijek.
Silica paketići
Silica paketići funkcioniraju na isti način, ali malo brže i bolje, budući da su predviđeni upravo za to. Silica paketiće u zadnje vrijeme možete naći u džepovima odjeće te u kutijama sa obućom, čak i uz neku hranu i definitivno uz različitu elektroniku. Princip je isti. Napunite kesu silica paketićima te je zatvorite zajedno sa iPhoneom. Ako ste paranoični kad je u pitanju močenje iPhonea, onda možete kupiti ove paketići ili ih početi sakupljati za crne dane. Ipak mislim da je riža puno bolja varijanta koju svatko već ima.
Na kraju
Nakon par dana otvorite kesu, drzite fige i upalite uređaj. Ako ste uspjeli pratiti ove korake na vrijeme, iPhone će (nadamo se!) raditi kao nov te nećete imati nikakvih problema. Sretno.
Da li ste ikada imali ovaj problem? Što ste vi uradili da spasite uređaj? Podijelite svoja iskustva u komentarima, da možda i drugima pomognete.
Učinite nam uslugu i podijelite ovaj post sa svim prijateljima preko Facebooka. Nikad ne znate kome može pomoći.