Ovaj članak će vam pokazati tri načina na koji možete ažurirati iUređaj ovisno o tome što želite napraviti. Ove upute vrijede već godinama i vrijedit će i za nadolazeće inačice iOS-a. Ako se nešto promjeni, mi ćemo ažurirati ovaj članak kao što smo to radili i do sada.
Prije nego što počnete
OTA (Over the Air) ažuriranje putem samog uređaja. (Najlakši način)
Ako ste na bilo kojoj inačici iOS-a od 5.0 na više, uređaj možete jednostavno ažurirati preko samog uređaja. Prije nego što počnete spojite se na WiFi mrežu.
Korak 1: Otiđite u “Postavke”
Korak 2: Zatim na “Općenito”
Korak 3: Pa na “Ažuriranje Softvera”
Korak 4: Ako postoji nova inačica softvera imat ćete detalje o inačici, te gumb da preuzmete i instalirate novi softver na dnu. Kliknite na “instaliraj sada” i iUređaj će odraditi svoje. Ako nemate dovoljno prostora na uređaju, morat ćete napraviti prostora osim ako ste na inačici iznad iOS 9. U tom slučaju iUređaj će sam izbrisati neke aplikacije za vrijeme instaliranja i onda ih ponovo vratiti nazad nakon što je firmware instaliran.
Nakon nekog vremena ovisno o veličini nove inačice, uređaj će biti podignut na posljednju verziju firmwera. Sve na iUređaju će vam ostati kakvo je bilo prije instaliranja posljednje verzije, i kontakti i aplikacije, kalendar, email itd.
*Note: Ne zaboravite, ako imate jailbreak na uređaju, ovaj način vam neće uspjeti.
Ažuriranje iOS-a Putem Download i Update Funkcije na iTunesu.
Bez obzira imate li jailbreak ili ne, iUređaj možete jednostavno ažurirati preko iTunesa. Uvijek počnite s instaliranjem posljednje inačice iTunesa.
Korak 1: Spojite iUređaj putem USB kabla na vaš laptop ili PC.
Korak 2: Nakon toga iTunes će vas pitati da li želite podići uređaj na posljednju inačicu. Kao na slici.
Korak 3: Kliknite “Download and Update”, pričekajte do iTunes skine posljednju inačicu iOS, te je instalira na iPhone. Ne gasite i ne igrajte se s uređajem za vrijeme ažuriranja.
Alternativno:
Ako vam iTunes ne ponudi ovu opciju čim priključite telefon ili ako ste iz nekog razloga zatvorili ponudu, uređaj možete ažurirati tako što kliknite na svoj uređaj s desne strane iTunesa pod “DEVICES” sekcijom.
Nakon toga kliknete na “Check for Update” gumb. Samo nastavite pritiskati OK ili Continue. To će vam nakon još par potvrda također podići iOS na posljednju inačicu.
Ažuriranje iOS-a Putem “Shift+Restore” opcije u iTunesu (Clean Install)
Za one koji su Jailbreakani ili nisu, ali imaju problema sa prva dva načina, postoji treći način koji je malo kompliciraniji, ali radi u 99,9% slučajeva.
Ovaj način vam zasigurno briše sve informacije s iPhonea, te uklanja sve tragove jailbreaka ili bilo kakvih problema s prijašnjim softverom. Ovo je takozvani “clean install”. Prije nego krenete sa ovom opcijom, ne zaboravite napraviti sve potrebne backupe, kako ne biste izgubili svoje podatke i informacije s iPhonea.
Korak 1: Instalirajte posljednju inačicu iTunesa, te skinite posljednju inačicu iOS-a s naše download sekcije. Ne zaboravite da dva puta provjerite da skidate točan firmware za vašu vrstu i generaciju uređaja. Ako skinete pogrešan firmware uređaj vam neće raditi.
Korak 2: Spojite iUređaj na računalo putem USB kabla.
Korak 3: Stavite iUređaj u DFU mode (DFU mode za iPhone 7 i dalje). Ne zaboravite da vam je zaslon u DFU modeu potpuno crn i uređaj izgleda kao da je ugašen. Ako vidite bilo što na zaslonu ugasite uređaj i probajte ponovno, jer to znači da niste ušli u DFU mode.
Korak 4: iTunes će prepoznati DFU mode, te vam izbaciti pop up prozor kao dole. Kliknite OK. Otiđite u iTunes, te kliknite istovremeno “Shift” na tipkovnici i “Restore” gumb u iTunesu (Option+Restore na Mac računalima).
Korak 5: Sada se sjetite gdje ste spremili posljednji iOS firmware iz prvog koraka, kliknite na taj fajl pa onda na “Open”.
Korak 6: Dobit ćete još jednu, ujedno i posljednju opomenu, da ako kliknite “Restore” iTunes će vam izbrisati sve s uređaja, te instalirati novi iOS. Ovaj način ažuriranja vam je kao da formatirate računalo. Sve podaci se brišu i friška verzija firmwara se instalira. Ovo uklanja sve bugove sa softwarom, ali također i sve vaše podatke i informacije. Nemojte koristiti “Restore”, ako niste napravili backup.
Korak 7: Ukoliko ste prošli prethodni korak, kliknite “Restore”. iTunes će odraditi svoje, te vam podići uređaj na posljednju inačicu. Nakon toga napravite normalan setup, te povucite backup s iTunes ili iClouda (ovisno o tome kako ste napravili backup).
Potencijalni Problemi
Ovisno o konfiguraciji vašeg računala i različitih softwarea, može se dogoditi da vam iTunes izbaci neku grešku usred ažuriranja. Čestitamo, vi ste jedna/jedan od onih 0.0001% onih koji imaju nešto specijalno na svom računalu.
Ove greške obično znače da imate software problem, firewall ne dozvoljava instalaciju, virus scan se petlja u operacije iTunesa, host fajlovi vam nisu kako bi trebali biti, imate loš USB kabel ili USB port ili vam uređaj na neki način nije ispravan.
Svaka greška ima broj i taj broj nešto znači. Upišite grešku u tražilicu na Omizio blogu, pronađite kako je možete popraviti i krenite ponovno. Ako vam ne uspije, uvijek možete probati isto na drugom računalu.
Nadam se da će vam jedan od ova tri načina pomoći. Kao i uvijek, javite nam se ako imate pitanja.